SCE200DA160
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SCE200DA160
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 200 A
Mfr : SanRex Corporation
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 314 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 6000A, 6500A
Current - Hold (Ih) (Max) : 140 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : THYRISTOR MODULE 1600V 200A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 314 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module